O NZS

 

Krótki rys historyczny
zdjęcie 1981 pierwszy zjazd NZS 1Obecnie niewielu studentów zdaje sobie sprawę z tego, czym jest Niezależne Zrzeszenie Studentów. A przecież jest ono nie tylko jedną z największych organizacji studenckich w kraju, ale też ważną częścią polskiej historii. Powstało we wrześniu 1980r. na fali protestów robotniczych z sierpnia 1980r., zarejestrowane zaś 17.02.1981r. (więc niedawno obchodziliśmy 35. rocznicę). NZS był niejako studenckim odpowiednikiem „Solidarności” i skupiał młodych ludzi walczących o demokratyzację życia akademickiego oraz podstawowe swobody obywatelskie. Było w nim wiele znanych postaci, jak choćby Maciej Kuroń, Konstanty Radziwiłł czy Maciej Orłoś. Wraz ze zmianą ustroju zmieniła się również jego działalność. Teraz skupia się bardziej na działalności kulturalno-rozrywkowej, edukacyjnej, charytatywnej, reprezentuje również interesy studentów i współpracuje z samorządami studenckimi.

 

Ale wracając do współczesności
W Białymstoku NZS działa na 3 uczelniach: Politechnice Białostockiej, Uniwersytecie w Białymstoku oraz u na Uniwersytecie Medycznym. Wspólnie organizujemy projekty, którymi chcemy wpływać na otaczającą nas rzeczywistość . „Wampiriada”, czyli studenckie honorowe krwiodawstwo przeprowadzane na lokalnych uczelniach czy w miejscach publicznych. Organizujemy również Adapciaka – obóz integracyjny, który nie tylko daje okazję do zawarcia nowych znajomości, ale również stanowi idealne10520910_939665036062265_8135765045421724505_o wdrożenie w życie studenckie. NZS bierze również udział w tworzeniu kultury studenckiej, np. przez OKFS (Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej). W tym roku po raz pierwszy w Białymstoku odbędzie się „Prawie Kino”, czyli darmowe seanse filmowe poprzedzone prelekcją prowadzoną przez znaną postać. Oprócz tego NZS Białystok organizuje różne projekty umożliwiające studentom rozwój osobisty (jak choćby Drogowskazy Kariery) oraz promujące świadomość obywatelską i historyczną, np. poprzez projekty Akcja Historia czy Nic o Nas bez Nas, będący cyklem spotkań ze znanymi osobami i debat poruszających aktualnie ważne sprawy.
Jednak w NZS-ie najważniejsi są ludzie. Można tu nawiązać znajomości na lata z ludźmi z całej Polski, zawsze znajdziesz też pomoc w potrzebie. Masz tutaj również możliwość rozwijania siebie poprzez liczne warsztaty i szkolenia prowadzone przez starszych członków i alumnów z całego kraju oraz zrealizowania swego pomysłu, jaki by on nie był (od zorganizowania imprezy tematycznej przez konkurs na najlepszą improwizację sceniczną aż po zbiórkę charytatywną).